hydina
GYRON - hydinárska farma a liaheň kurčiat - 30 rokov odbornej práce
hydina
GYRON - hydinárska farma a liaheň kurčiat - liahnutie špeciálnych druhov kurčiat do voľného výbehu
hydina
GYRON - hydinárska farma a liaheň kurčiat - 30 rokov tradície v chove hydiny
hydina
GYRON - hydinárska farma a liaheň kurčiat - 30 rokov odbornej práce

Aby sa vám hydina neozobávala - kanibalizmus

Chovateľom hydiny sa niekedy stáva, že sa im hydina, najmä sliepky začnú ozobávať a vytŕhať si perie, obvykle v zadnej časti tela. Tento zlozvyk môže prepuknúť až do kanibalizmu, keď sa jednotlivé kusy navzájom pozabíjajú. Vyskytuje sa to u každého druhu hydiny, no u sliepok najčastejšie. Ide tu o agresívnych jedincov, ktorých treba oddeliť od ostatných, prípadne už i poranených kusov. 
Prečo?
Hydina takto reaguje na stres, ktorý prežila napríklad počas prepravy, zmeny ustajňovacích priestorov, zmeny krmiva, alebo ktorý práve prežíva. Tu sa najčastejšie vyskytuje stres z prehustenia chovateľských priestorov, vplyv iných hlučných okolností v okolí tejto hydiny, príliš veľa svetla v odchovnom zariadení, príliš teplo alebo veľká zima, rovnako aj zmena klimatických podmienok v počasí.

Neexistuje jednoznačný dôvod prečo sa hydina zrazu začne takto správať a prejavia sa u nej sklony ku kanibalizmu, no záleží na každom chovateľovi, ako si dokáže odsledovať správanie svojej hydiny a prípadné problémy ihneď riešiť. Čo robiť?

Poznáme niekoľko spôsobov, ako sa dá tento zlozvyk eliminovať. V prvom rade treba hydinu umiestniť do chovateľských priestorov tak, aby sa ukľudnila. To znamená vytvoriť v odchovni šero až tmu a podať im vitamíny, napr. B vitamín, alebo nejaký komplex vitamínov. V takejto tme s minimálnym svetlom ich udržujte niekoľko dní. Počas týchto dní ich vypustite len na 2-3 hodiny von do výbehu a znova ich zatvorte.

Podávajte originálnu kŕmnu zmes určenú pre ten druh hydiny, ktorý chováte. Na rany, ktoré týmto vznikli použite spray KUBATOL a zasypte ich zásypom na rany, môže byť aj detský zásyp.
Treba si uvedomiť, že vo výbehu treba počítať na jednu sliepku s priestorom ideálne 10 metrov štvorcových, resp. čím viac tým lepšie. Nezabudnite na čistú vodu s prídavkom vitamínov, napr. Multivitamín.

Pokiaľ by nepomohli ani tieto opatrenia, treba prikročiť k drastickejším, a to skrátiť vrchnú časť zobáka. Treba uchopiť zobák, otvoriť ho a vrchnú časť opilníkovať, alebo odstrihnúť či zrezať, ostrým nožíkom alebo nožnicami zhruba 2-4 milimetre, ale len po živú nezrohovatenú časť zobáka, aby nedošlo k veľkému krvácaniu. Hydina na niekoľko dní obmedzí spotrebu krmiva, ale za pár dní je po problémoch.

Niekedy tento stres vznikne aj z nudy zvierat a vtedy stačí zabaviť ich napríklad rozhádzaním obilia po zemi, preseknúť repu, alebo zavesiť nad ich hlavu  trs ďateliny, aby ju dočahovali a zobali do nej, čím sa vlastne budú zabávať. Všetky potrebné vitamíny, prípravky  a zmesi si môžete zakúpiť aj v  predajnom centre Dom - Chov - Záhrada.

Babský recept, alebo rady a skúsenosti niektorých chovateľov:

Na 5 litrov vody pridajte 1 polievkovú lyžicu Magi. Pomiešajte a podávajte sliepkam niekoľko dní. Magi je vlastne výťažok z kostí a kopýt zvierat, takže obsahuje potrebné látky, ktoré môžu znížiť prejavy kanibalizmu. Taktiež môžete v kuríne, pokiaľ má okná natrieť ich na modro, čím vznikne modré svetlo, ktoré sliepky vnímajú ako tmu. V tejto sa obvykle zvyknú ukľudniť. Tiež sa niekedy pridáva do vody kuchynská soľ na niekoľko dní. Pozor, pridávajte iba malé množstvo, lebo môžu byť ohrozené obličky u hydiny.