hydina
GYRON - hydinárska farma a liaheň kurčiat - 30 rokov tradície v chove hydiny
hydina
GYRON - hydinárska farma a liaheň kurčiat - 30 rokov odbornej práce
hydina
GYRON - hydinárska farma a liaheň kurčiat - 30 rokov tradície v chove hydiny
hydina
GYRON - hydinárska farma a liaheň kurčiat - 30 rokov tradície v chove hydiny
  • Poradenstvo
  • Články
  • Blíži sa koniec rýchlo výkrmových brojlerových kurčiat v drobnochovoch?

Blíži sa koniec rýchlo výkrmových brojlerových kurčiat v drobnochovoch?

Biele brojlery, ako ich poznáme z obchodov a supermarketov nám už veľa rokov zabezpečujú relatívne lacnú výživu ľudstva na celom svete.


Dnes je už všeobecne známa skutočnosť, že tieto kurčatá sú vykŕmené za 28-36 dní vo veľkokapacitných halách s hustotou obsadenia 16-20 ks na m2. Vykrmovanie je na úrovni vysokej chemicko - výživárskej vedy, ktorá má za úlohu vyprodukovať také kŕmne zmesi, ktoré za čo najkratší čas dodajú do tela kurčaťa všetko to, čo potrebuje na svoju maximálnu výnosnosť a ziskovosť  za čo najkratší čas.


Myslíte si, že obsahom rôznych prídavných látok, ktoré kurčatá skonzumujú, si zákazník prilepší zdraviu svojmu i svojich blízkych? Myslíte si, že ľudia ktorí nazvali s trochou irónie tento výrobok „najrýchlejšie rastúci nádor“ sú presvedčení o zdravom hydinovom mäse? Myslíte si, že by sa tomu ešte malo hovoriť kurča?


Trendy vo svete ukazujú, že obrovské množstvo ľudí sa opäť vracia k vlastným prídomovým chovom -  v skratke povedané – domáce je domáce.  Vzniká pomerne veľa malých rodinných fariem, ktoré začínajú predávať z dvora.


Áno, mäso aby bolo mäsom z kurčaťa a mohli sme mu povedať - mäso z kurčaťa, potrebuje rásť  niekoľko mesiacov, aby prirodzene vyzrelo. Ako kedysi , keď sa nám na jar vyliahli kuriatka, tak kohútikov sme jedli niekedy koncom leta a v zime. To bolo mäso. Kuričky nám ostali do budúceho roka ako mladé nosničky. Najstaršie sliepky sa priebežne použili na kvalitné vývary a polievky, ktoré mali veľa krát aj priam liečivé účinku pre ľudí.



Ako čítate tento článok, tak si začínate uvedomovať, že čoraz viac bude aj pre vás potrebné zamerať sa na inú alternatívu zaobstarania si kvalitného mäsa či vajec z hydiny.


Budúcnosť ukáže, že momentálne preferovaný rýchlo výkrm hydiny a výroba vajec v umelých podmienkach, nebola najšťastnejšou voľbou s ohľadom na zdravie ľudí.


Ako ste si určite všimli, v poslednej dobe sa prirodzene rozrastá počet malých fariem i chovateľov, ktorí produkujú zdravšiu alternatívu vajec a hydiny.


Prečo sa tak deje?


Ľudia si to už začali uvedomovať!


Jednoznačne sa deň čo deň rozširuje okruh našich zákazníkov, ktorí sa púšťajú ako nováčikovia do chovu, pretože aj oni si uvedomujú potrebu konzumácie kvalitných potravín z vlastných zdrojov. Veľa ľudí už pomaly zabudlo na to, ako sa vlastne uskutočňuje samostatný chov hydiny, no majú spomienky z mladosti, ako ich rodičia ešte chovali všeličo na dvore a mali vždy čerstvé mäsko a vajíčka. Preto sa teraz púšťajú aj oni do chovu a my im radi poradíme a odporučíme ako a s čím začať.


Pochopiteľne je každému zrejmé, že nie je možné, aby si každý v dnešnej dobe choval hydinu sám, i keď by snáď veľa krát aj chcel. Nie je to možné z rôznych dôvodov, ktoré nám priniesla aj táto doba, aj okolnosti  spojené napríklad so zamestnaním, bydliskom a podobne.


V takom prípade je najvhodnejšie nájsť si svojho dodávateľa vajíčok či hydiny, čo už dnes nie je až taký problém. Je pravdou, že veľa krát kvôli našej pohodlnosti alebo časovej tiesni  volíme nákup v supermarketoch i keď vieme, že neďaleko na malej farme, či tretí sused vo vedľajšej ulici má oveľa vyššiu kvalitu domácich a čerstvých produktov.


Každý sa sám rozhodne, či je v jeho rodine už koniec rýchlo výkrmových brojlerových kurčiat, alebo bude aj naďalej pokračovať s konzumáciou niečoho, čomu sa ešte stále hovorí kurča, i keď má od naozajstného kurčaťa na míle ďaleko. To isté platí aj o vajciach či inej hydine.


Akú ponúkame alternatívu?


Ako bolo už napísané, domáce farmové chovy, ktoré sú pod kontrolou veterinárov  a ktoré chovajú sliepky vo výbehu, kurčatá Kalimero alebo dvoj úžitkové druhy K-AVI dlhšie ako 28-36 dní, čo u týchto druhov ani nie je možné, pretože dorastú až za 60-120 dní, takže mäso je vyzretejšie, tuhšie a vláknité.  Z takéhoto mäsa sa hladný človek nasýti aj na dlhšiu dobu.  Taktiež je veľmi kvalitné mäsko z mladých kohútikov, ktorí sú aj lacnejší hneď pri nákupe a rastú pomaly a  odchovávajú sa úplne bez problémov.


Len pre zaujímavosť ponúkame na ukážku jednu odpoveď , ktorú citujeme z rubriky „Ohlasy“, kde jedna zákazníčka polemizovala nad svojimi kurčatami, ktoré si u nás zakúpila .

***


Hned na zaciatku chceme a doslova musime pochvalit Vase kurcata, su  krasne, zdrave, myslime ze im nic nechyba.


Nebedakajte nad tym ze nemate brojlerov, ktory vam vyrastu za 40-50 dni na 3 kg nejakej hmoty, podobajucej sa na maso.


Vase kurcata su presne take, cim ich krmite - teda zdrave a pekne z kvalitnej psenice ci kukurice.


To ze nerastu tak rychlo nie je na zavadu, pretoze plati, cim je maso pomalsie rastuce, tym je vyzretejsie a kvalitnejsie a zdravsie na konzumaciu. Maso je hutnejsie, vlaknitejsie.


Pokial by ste chceli mat znich brojlery, treba ich krmit vyhradne originalnymi krmnymi zmesami, bez moznosti pohybu, cim budu priberat a rychlejsie rast. Ale to nie je ucelom tohoto druhu kurcata, co je povazovane vo svete za prirodnu kvalitu a navrat ku klasickemu kurcatu z dvora.


To ze kurca vyjde drahsie ako brojler je uplne jasne. Ved aj bio kurcata su drahsie ako obycajne brojlery na pulte v hypermarkete. Zrovnavajte prosime Vase kurcata s tymito cenami kurciat, kde nepochybne domace su este na vyssej urovni ako tie bio.


Je potrebne uvedomit si, ze chcete kvalitu, nie kvantitu.


Tieto kurcata dorastaju postupne, ako im hovoria francuzi, je to zivy mrazak. Zabijete si len tolko, kolko je z nich vzdy dorastenych najvacsich a len tolko kolko chcete, kolko ste schopni naraz spotrebovat. Ziadne mrazaky na kurcata, ... naco!


Pocas celeho roka si zabijate vzdy cerstve kurcata, o ktorych viete ze su zdrave a kvalitne, co sa urcite odrazi pozitivne na Vasom zdravi.


Ano su drahsie, no nie su oklamane hormonmi ani nadopovane antibiotikami , ani nafuknute umelinou ci inym hnusom.


Keby ste prisli s Vasim autom na pumpu na benzin a ponukli by Vam lacnejsi, ale sice trochu nekvalitnejsi , kupili by ste si ho? Povedali by Vam ze je to sice vhodne na jazdu, no mozno sa nieco aj pritrafi pri jeho pouzivani, nejaka porucha. Alebo si zoberiete tento drahsi, ktory bravate bezne.


Urcite by ste si vybrali drahsi, ved si pochopitelne nenechate poskodit motor svojho auticka.


A preco takto nerozmyslaju ludia ked sa jedna o ich motor, o Vase zdravie?!


Takze si myslime, ze je treba zvazit, co vlastne chcete, ci kvalitu ktora vam bude chutit, alebo to potom nekupovat, kupit brojlere vykrmit ich zmeskou a za dva mesiace zabit troj kilove.


Toto je na kazdom z nas, pre aky benzin sa rozhodne.